Sypialnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Jest jednocześnie miejscem, w którym chcemy wypocząć, jak i tym, w którym oczekujemy niezwykłego, intymnego klimatu. Dużą rolę w urządzaniu komfortowej sypialni ma wybór oświetlenia. Pokazujemy, jakie oświetlenie do sypialni będzie najlepsze w różnych wariantach oraz dajemy kilka uniwersalnych rad, jak uświetnić sypialnię za pomocą oświetlenia.

Jakie oświetlenie do małej sypialni?

Najczęściej sypialnie są jednymi z mniejszych pomieszczeń w domu. Jednak takie sypialnie także mogą posiadać klimatyczne, a przy tym praktyczne oświetlenie. Najważniejsza w sypialni jest barwa światła. Niebieskie i białe odcienie pozostaw dla dziennej części domu. W sypialni powinno dominować ciepłe, żółte światło, które będzie budować poczucie bezpieczeństwa i nie będzie utrudniało usypiania. Jeśli zastanawiasz się, jakie oświetlenie do białej sypialni to pamiętaj, że takie sypialnie same z siebie wydają się już jaśniejsze i większe. Wybierz zatem nieco bardziej skryte i rozproszone oświetlenie. W sypialni powinniśmy postawić na jedno światło główne oraz kilka punktowych światełek. Te drugie powinny dawać ciemniejsze światło. Jednak w małej sypialni nie warto przesadzać z różnorodnością światła. Zbyt wiele różnych kształtów i źródeł światła może przytłoczyć niewielkie pomieszczenie. Dobrym motywem w sypialni jest światło, którego natężeniem można sterować. Trzeba również pamiętać, że światło nie może być ostre i oślepiające. Postaw na rozproszone światło. Aby zmniejszyć punktowe natężenie światła, wykorzystaj kolorowe abażury np. takie jak te https://www.kukui.pl/, które nie tylko uchronią Twoje oczy, ale także nadadzą pomieszczeniu charakteru.
image

Gdzie umieścić oświetlenie w sypialni?

W tym jak dobrać oświetlenie do sypialni kluczową rolę odgrywa miejsce jego umieszczenia. Odpowiednio rozmieszczone światło będzie spełniało swoją rolę zarówno, kiedy będziemy chcieli wieczorem poczytać, jak i wtedy, kiedy będziemy chcieli tylko źródła chroniącego przed kompletną ciemnością. Główny, najjaśniejszy żyrandol dobrze jest umieścić na środku sufitu, z dala od Twojej głowy. Żyrandol tuż nad łóżkiem, nawet ten najmniejszy, może przytłaczać i nie rozprowadzać światła równomiernie. Stojąca lampa najlepiej, gdyby stała naprzeciwko łóżka lub chociaż trochę oddalona od Twojej głowy. Pamiętaj, że to nie jest dobre oświetlenie do czytania ani żadnych precyzyjnych czynności. Zwykle światło takich lamp jest do tego zbyt słabe. Nad łóżkiem, jeśli jest to możliwe, to z obu stron warto zawiesić kinkiety, które będą idealne do wieczornej lektury. Zanim jednak je przymocujesz, wstaw łóżko, aby przywiesić kinkiet na wysokości, z której światło nie będzie Cię razić.