Czyszczenie oświetlenia podczas porządków domowych to bardzo ważna kwestia. Jednak usuwanie brudu z lamp jest niezwykle czasochłonne i trudne. Dlatego czasem, podczas domowych porządków pomijamy ten aspekt. Czasem lampy nie rzucają się w oczy, jednak osiada na nich dużo kurzu i innych zanieczyszczeń. Regularne czyszczenie jest więc bardzo ważne. Ponadto zabrudzenia, które osiadają na żarówkach, mogą znacznie zmniejszyć natężenie światła. Wykorzystując kilka domowych sposobów, warto zadbać o porządek.

Czyszczenie abażurów

Na abażurach bardzo często osadza się kurz, podobnie jak na całej konstrukcji lampy. Jest on znacznie trudniejszy do usunięcia niż w przypadku lamp stojących oraz lampek nocnych. Stelaż lamp można przetrzeć wilgotną ściereczką. Bez względu na to, czy są one wykonane z metalu, drewna czy chromu, jest to dobre rozwiązanie. Lampy posiadają też różne linki, które także z powodzeniem można przetrzeć w ten sam sposób. Wszystkie czynności pielęgnacyjne związane z czyszczeniem lamp, należy przeprowadzić, gdy są one odłączone od prądu.

images

Abażury z tkanin

Wiele osób zastanawia się jak wyczyścić lampy w domu. Sporym wyzwaniem jest abażur wykonany z różnych materiałów i tkanin. Większości z nich nie można moczyć w wodzie. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie miski z wodą i zmieszanie jej z delikatnym środkiem lub mydłem. Abażur można umyć, delikatnie przecierając go ściereczką moczoną w wodzie. Na koniec należy go szybko osuszyć, aby nie powstały żadne zacieki. Jeżeli nie jest on bardzo zabrudzony, można go jedynie przetrzeć z kurzu.
image

Abażur z plastiku

Abażury z plastiku można oczyścić w bardzo prosty sposób. Wystarczy go wyczyścić w wodzie z detergentem. Po czyszczeniu można go przetrzeć szmatką na sucho i umieścić z powrotem na miejscu.

Abażur płócienny

Jest to bardzo delikatny rodzaj abażura, do którego trzeba podchodzić z dużą ostrożnością. Nie wolno go moczyć w wodzie, gdyż może się rozkleić i popsuć. Abażur płócienny można jedynie otrzeć z kurzu. Powinno się to wykonywać regularnie i dość często.
image

Abażur z mniej popularnych materiałów

Zastanawiając się jak odnowić lampy w domu, należy także wziąć pod uwagę czyszczenie abażurów wykonanych z mniej popularnych materiałów, które są dostępne w sklepie Kukui. Przykładem może być abażur z pergaminu. Jest to niezwykle delikatny materiał, dlatego można go czyścić tylko za pomocą gumki do ścierania lub kromki chleba. W żadnym wypadku nie można go moczyć. Z kolei chcąc wyczyścić abażur z wikliny, dobrze jest przygotować roztwór wody i sody oczyszczonej. I oczyścić abażur za pomocą szczoteczki.
image

Czyszczenie żarówki

Myjąc lampy w domu, należy także pamiętać o wyczyszczeniu żarówek. W tym celu dobrze jest, wykręcić je z opraw i przetrzeć wilgotną szmatką, a następnie wytrzeć żarówkę do sucha. Niewiele osób wie, że takie czyszczenie żarówek powinno się wykonać mniej więcej raz na tydzień. Jak wspomniano wcześniej, pod wpływem kurzu natężenie światła może znacznie się zmniejszyć.